Spływy jednodniowe rzeką Wdą

Oferujemy spływy kajakowe pięknymi rzekami Wdą i Brdą.

Z nami odkryj Pomorze, Kociewie, Bory Tucholskie, Kaszuby.

 

Organizujemy kajakowe spływy: kilkugodzinne, weekendowe i kilkudniowe.

Oprócz naszych stałych i kultowych odcinków rzeki, jesteśmy w stanie dostarczyć kajaki albo kanu, a także kajakarzy w wiele miejsc na start spływu, a następnie odebrać z ustalonego końca wycieczki kajakowej. Turystom niepewnym swoich możliwości pomożemy z wyborem odpowiedniego odcinka rzeki. Dopasujemy spływ kajakami do Twoich umiejętności i oczekiwań. Blisko nam na trasy rzeki: Wda, Niechwaszcz i Kanał Wdy, więc jeśli wybierasz spływ jednodniowy to najlepiej na tych szlakach. Na spływy dwudniowe, weekendowe i wielodniowe zawozimy nasze kajaki i kanu również na przystanie takich rzek jak: Brda, Wierzyca, Słupia, Łupawa, Wisła od Torunia do Gdańska. Znamy je dobrze stąd też wiemy, które rzeki i odcinki są dobre na spływ rodzinny, a które dostarczą atrakcji nawet zaawansowanym kajakarzom.

Organizujemy również spływy kajakowe dla grup. Jeśli trzeba są to spływy z instruktorami lub ratownikami wodnymi: spływy firmowe, spływy integracyjne i szkolne.

Trasy spływów kajakiem – Rzeka Wda

Wda to rzeka, która jest lewym dopływem Wisły. Wpada do Wisły za Świeciem, a źródła rzeki Wdy znajdują się w okolicach Jeziora Wieckiego, w okolicach Bytowa. Rzeka Wda inaczej Czarna Woda. Dokładnie tak jak nazwa naszej miejscowości, z której pochodzimy i w której jest nasza wypożyczalnia kajaków.  Rzeka Wda posiada drugą klasę czystości wody. Jest to rzeka o charakterze nizinno – leśnym. Wda – Czarna Woda przepływa przez Pojezierze Kaszubskie, przepiękną i niepowtarzalną Równinę Tucholską (Bory Tucholskie) oraz Wysoczyznę Świecką. Z racji urokliwych krajobrazów, jakie rozciągają się na trasie jej spływu, rzeka ta uważana jest za jedną z najpiękniejszych rzek nizinnych Polski. Liczne zakola i meandry wśród lasów sprawiają, że nawet najbardziej wymagający miłośnicy kajakarstwa odnajdą tu idealne warunki do wypoczynku i uprawiania kilkudniowej turystyki. Na rzece Wdzie mimo znacznych wahań nigdy nie występuje zbyt niski poziom wody, co nawet w okresie suszy sprawia, że kajakarze posiadają znakomite warunki do uprawnia swojej pasji.

Trasy spływów kajakiem – Rzeka Wda

Polecamy nasze stałe trasy z rezerwacją online

Bąk – Czarna Woda (Hydrostacja)

Nasz najdłuższy klasyk na spływ jednodniowy. Spływ rzeką w kajaku lub kanu  dla kajakarzy, którzy chcą spędzić minimum pół dnia na wodzie.

To najdłuższy klasyk, bardzo często wybierany odcinek rzeki. Z Bąka do Wojtala rzeka wycina dolinę w piaszczystych meandrach zarośniętych lasem sosnowym. Na trasie do Wojtala biwak Miedzno na lewym brzegu i Rezerwat Kamienne Kręgi na prawym brzegu rzeki. Od Rezerwatu Kamienne Kręgi w Odrach do Wojtala kajaki płyną po ślicznym śródleśnym rozlewisku, które powstało przez zaporę na rzece Wdzie we wsi Wojtal. W Wojtalu jest jedyna obowiązkowa przenoska. Opis trasy od Wojtala do naszej bazy w Czarnej Wodzie znajdziesz powyżej. Kontynuując spływ kajakami będziesz mijał po drodze wsie: Wojtal, Wieck, Klonowice, miasteczko Czarna Woda, wieś Złe Mięso i na prawym brzegu rzeki Jastrzębie.

 

 

}

5 – 6 h

,

23 km

średni

Wojtal-Czarna-Woda trasa spływu kajakowego-wypożyczalnia-Hydrostacja

Wojtal – Czarna Woda (Hydrostacja)

Ten odcinek rzeki doskonale nadaje się na rodzinne i firmowe spływy kajakowe. To również doskonała propozycja na integrację w gronie znajomych i przyjaciół. Od startu rzeka Wda meandruje przez piękny las, w którym kajaki ciuchutko suną aż do miejscowości Czarna Woda. Spływ kajakowy
w środku pięknego sosnowego lasu to niezapomniane wydarzenie. Rzeka jest tutaj bardzo przejrzysta i czysta. Na skraju rzeki dominującym gatunkiem jest olcha czarna. Spod mostu drogowego na drodze krajowej 22 relacji Starogard Gdański – Chojnice należy kontynuować spływ kajakami lub kanu przez około 35-40 minut. Na prawym brzegu rzeki Wdy mija się wioski Złe Mięso oraz Jastrzębie. Meta spływu to usytuowana na lewym brzegu wypożyczalnia kajaków i kemping o nazwie Kajaki Hydrostacja. To ślicznie zlokalizowane pole namiotowe znajduje się na samym końcu wsi. To nadal jest Czarna Woda

 

}

3,5 – 4 h

,

14 km

łatwa

Czarna Woda (Hydrostacja) – Czarne

Krótki spływ kajakowy z naszej bazy w Czarnej Wodzie w dół rzeki. Dla wszystkich – zwłaszcza dla początkujących kajakarzy i zabieganych ludzi, którzy w kajaku siedzą raz na kilka lat

Najłatwiejszy spokojny i leniwy odcinek do pływania nawet z małymi dziećmi. Ciekawy, krótki etap rzeką z naszej przystani dla początkujących, albo tych co mają mało czasu. Nadaje się również jako alternatywa w niepogodę i pływanie pierwszy raz z małymi dziećmi, bo można skończyć jeszcze szybciej: Klaniny 4 km od przystani, Czubek na 9 km od nas. Po drodze piękna leśna dolina i niewielkie osady. Koniec spływu na lewym brzegu za betonowym mostem z żółtymi barierkami na biwaku Czarne. To trzeci licząc od naszej wypożyczalni most, po którym przejedzie auto osobowe.

 

}

2.5 h

,

11 km

łatwa

Czarna Woda (Hydrostacja) – Osowo Leśne

Atrakcyjny spływ kajakowy dla wszystkich kajakarzy. To klasyk ze startem z naszej przystani

Bardzo często wybierany w weekend. Krajobraz to śliczna żyzna łąka w dolinie rzeki z fragmentami sosnowych lasów i przewagą olchy na brzegach rzeki. Po drodze przed Czubkiem zaczynają się ogromne połacia płytkiego i piaszczystego dna zachęcające do zabawy i kąpieli. W Czubku skromne leśne pole po prawej przed i lewej stronie za mostem. W Czarnym za mostem kemping z wiatami, paleniskami, gastronomią i super miejsce do kąpieli. Jest tam jak w jacuzzi. Dalej spływ kajakami wiedzie pod wysokim drewnianym mostem – to Młyńsk. Raczej nie kończ tu spływu. Wysoki i trudny do wyjścia brzeg oraz trudny dla nas dojazd raczej skłaniają, by powiosłować jeszcze 30-40 minut. Wypatruj tu ptactwa wodnego i ryb widocznych na tle białego piaszczystego dna. Dotrzesz kajakiem do dużego betonowego mostu koło wsi Osowo Leśne, przy którym znajduje się pomnik Papieża Jana Pawła II. Spływ kajakarzy kończy się przed mostem na lewym brzegu.

 

}

4-5 h

,

21 km

średnia

Spływy jednodniowe polecane od poniedziałku do piątku

Miedzno – Czarna Woda (Hydrostacja)

Klasyk – spływ kajakowy o średnim stopniu trudności

Jednodniowy spływ kajakowy na bardzo urozmaiconym odcinku rzeki: Miedzno – Wojtal – Czarna Woda. Ten etap rzeką Wdą polecamy na weekendowe rodzinne spływy kajakowe. Start we wsi Miedzno gwarantuje wielką różnorodność również dla kajakarzy planujących jednodniowe spływy rzeką Wdą. Najpierw wiejskie klimaty, potem urok ślicznego rozlewiska rzeki Wdy przed wioską Wojtal w typowym otoczeniu dojrzałego sosnowego lasu i klimat jak z bajki o nazwie “Bory Tucholskie”. Jedna łatwa dla kajakarzy przenoska w Wojtalu i okazja by zaopatrzyć się w barze lub sklepie rybnym po prawej stronie rzeki. UWAGA! 200 m za przenoską trzeba przepłynąć pod bardzo niskim mostem. Ponieważ nurt jest tu szybki to należy się do tego wcześniej przygotować tzn. bardzo zwolnić i usiąść na dnie kanu lub kajaka. Potem rzeka Wda meandruje przez piękny las, w którym kajaki ciuchutko suną aż do miejscowości Czarna Woda. Spod mostu drogowego na drodze krajowej 22 relacji Starogard Gdański – Chojnice należy kontynuować spływ kajakami lub kanu przez około 35-40 minut. Na prawym brzegu rzeki Wdy mija się wioski Złe Mięso oraz Jastrzębie. Meta spływu to usytuowana na lewym brzegu wypożyczalnia kajaków i kemping o nazwie Kajaki Hydrostacja. To ślicznie zlokalizowane pole namiotowe znajduje się na samym końcu wsi. To nadal jest Czarna Woda.

 

}

3,5 – 4 h

,

18 km

średnia

Klonowice – Czarna Woda (Hydrostacja)

 Dla początkujących i zabieganych

Klonowice – Czarna Woda. Najkrótszy dwugodzinny spływ kajakowy rzeką Wdą do naszego kempingu i wypożyczalni dla początkujących kajakarzy, albo tych co mają mało czasu. Ten etap trasy kajakowej nadaje się również jako alternatywa w niepogodę. Na trasie tego spływu kajakowego mijana jest śliczna leśna dolina, któtki ale ciekawy przemysłowy lewy brzeg w Czarnej Wodzie, zadbane ogródki działkowe i 2 duże mosty nad Wdą: kolejowy i drogowy, gdzie zawsze rzeka przyspiesza. Dalej z kajaka widoczne są: na lewym brzegu tzw. “Stara Czarna Woda” czyli ciąg domów jednorodzinnych usytuowanych wzdłuż doliny rzeki Wdy, na prawym brzegu Złe Mięso i Jastrzębie. W końcu na wysokości wsi Jastrzębie na lewym brzegu znajduje się nasz kemping i wypożyczalnia Kajaki Hydrostacja.

 

}

2 h

,

10 km

łatwa

Górskie Mosty k. wsi Borsk – Czarna Woda (Hydrostacja)

Spływ na cały dzień dla koneserów i świadomych kajakarzy

Spływ zaczyna się na starorzeczu Wdy. Krystalicznie czysta woda, wartki nurt, płytkie kamieniste meandry, sosnowo – olchowy las to cechy charakterystyczne tego odcinka. Tak przez około 2 km, potem rzeka robi się nieco głębsza, a dno piaszczyste. W takiej pięknej scenerii spływ kontynuujesz aż do biwaków we wsi Miedzno. Opis spływu i mapę na trasie Miedzno – Czarna Woda szukaj powyżej. Kontynuując spływ kajakami będziesz mijał po drodze wsie: Odry, Wojtal (powyżej mapa i opis trasy) , Wieck, Klonowice (powyżej mapa i opis trasy) , miasto Czarna Woda, wieś Złe Mięso i na prawym brzegu rzeki Jastrzębie.

 

}

7.5 h

,

26.5 km

wymagająca

Pozostałe trasy, rzeka Brda, wymagające, rezerwowane indywidualnie

Czarna Woda (Hydrostacja) – Młyńsk

Nasz średni klasyk od przystani w dół rzeki. Dla tych co nie boją się skończyć spływ “pośrodku niczego” z wyższymi kosztami dojazdu do tego trudnego celu. 

Ciekawy, średni etap rzeką z naszej przystani dla każdego, ale z dość trudnym brzegiem do wysiadania. Nadaje się jako alternatywa w niepogodę, bo spływy kajakowe można skończyć szybciej – w osadzie Bąk na 9 km lub Czarne 11 km od nas. Po drodze piękna leśna dolina rzeki Wdy i niewielkie osady. Poniżej wsi Czarne śliczne nadrzeczne, podmokłe łąki. Koniec spływu na lewym brzegu na jednej z takich uroczych łąk. Kajaki wyciągamy tuż przed dużym całkowicie drewnianym mostem. To niewygodny i wysoki brzeg zarówno do wysiadania, jak i do wyciągania kajaków na przyczepę.

 • }

3 h

 • ,

15 km

łatwa

Rzeka Wda. Spływ Kajakowy Osowo Leśne – Wdecki Młyn

Długi jednodniowy spływ kajakowy. 

Jednodniowy etap spływu. Rzeka Wda latem. Trasa Osowo Leśne w okolicy Mały Bukowiec, przez wieś Wda do biwaku Wdecki Młyn. Pierwsza część bogata w podmokłe nadrzeczne łąki i pastwiska. Od Młynek więcej lasu. Cały odcinek z dala od cywilizacji. W rzece cudnie czysta, przejrzysta i pełna ryb woda.

 

 • }

5-6 h

 • ,

21.6 km

wymagająca

Czarna Woda (Hydrostacja) – Młynki Leśniczówka

Długi spływ kajakowy. Tylko dla wytrwałych kajakarzy i świadomych turystów lub dla tych co lubią prawdziwe wyzwania.

Trasa tylko dla wytrwałych. Naprawdę warto! Jeśli się stale wiosłuje to płytką rzeką, tak jak Wda w tej części, jesteś w stanie pokonać około 5km/h. Za Osowem Leśnym dominują podmokłe łąki i cudowne zachęcające do wejścia płytkie i piaszczyste dno rzeki. Po ok. 3km las ponownie zbliża się do rzeki i czaruje nas swym bogactwem i spokojem. Zakończenie spływu przy Leśniczówce Młynki po prawej za mostem. Opis etapu Czarna Woda – Osowo Leśne powyżej.

 

 • }

6-8 h

 • ,

28 km

wymagająca

Rzeka BRDA  Rytel – Woziwoda

 Klasyk. 

Piękne śródleśne miejsce nad rzeką Brdą. Stąd ruszają spływy kajakowe śliczną rzeką. To tutaj w sierpniu 2017 roku nawałnica zniszczyła ogromne obszary leśne. Rzeka w na tym odcinku jest szybka, zasobna w wodę i bardzo meandrująca. Kajakarze mają do pokonania bardzo ciekawy odcinek do Woziwody.

 

 • }

5 – 6 h

 • ,

21.6 km

średnia

Rzeka Wda. Wdecki młyn – Błędno

Atrakcyjny spływ kajakowy dla tych wciągniętych. 

Jeden z etapów kilkudniowego spływu kajakowego, w właściwie spływu na kilka osad w kanu. Start przy zaporze na rzece o nazwie Wdecki Młyn, meta spływu na leśnym biwaku Błędno. Stopień trudności średni tylko ze względu długość spływu. Zerknijcie. To było ok 6h pływania.

 

 • }

6-7 h

 • ,

26 km

średnia

Trasy specjalne i wielodniowe

 

 

 

Cennik wynajmu kajaków na spływ jednodniowy, dwudniowy lub trzydniowy – rzeka Wda, Brda, Wierzyca.

 

 

powyżej 3 dni rabat 5%

powyżej 6 dni rabat 10%

powyżej 9 dni rabat 20% 

Ceny  poniedziałek – piątek

Weekendy ( z wyłączeniem 12-15 sierpnia 2023)

Długie weekendy 2023

ceny spływów rzeka wda

Sprawdź ceny w systemie rezerwacji kajaków

Wyposażenie kajakarza. Cennik

Cennik dodatkowego wyposażenia

SUPER OFERTA! 

KROK 1
Użyj kalkulatora aby poznać szacunkowy koszt spływu
KROK 2
Wyślij wyliczenie do nas, możesz zapytać o dodatkowe usługi
KROK 3
Zarezerwujemy dla Ciebie sprzęt lub wyślemy ofertę specjalną

Formularz dla spływu grupowego

Potwierdź zgodę

8 + 4 =

Kajaki.Hydrostacja.pl

NR KONTA mBank 
86 1140 2004 0000 3302 5230 1294
HYDROSTACJA, Damian Mrożek

Strefa pytań

Jaki kajak wybrać patrząc na długość spływu?

 

Na jednodniowy spływ kajakowy zazwyczaj wystarcza kajak w wersji STANDARD bez komory bagażowej. Jeśli jednak chcesz coś schować do komory i nie trzymać tego w kokpicie w obawie przed zgubieniem to zastanów się nad wersją DE LUX z komorą. Wychodzimy na przeciw Państwa oczekiwaniom i w ofercie mamy takie kajaki. Posiadamy również w 100% szczelne worki kajakowe, do których za 5 zł dziennie schowasz suche rzeczy, klucze, dokumenty...

Spływ weekendowy może nadal odbywać się w kajakach w WERSJI STANDARD jeśli chcesz trochę zaoszczędzić lub jeśli zaplanujesz koniec pierwszego i początek drugiego etapu spływu oraz nocleg w naszej bazie. Wtedy auta z bagażami mogą zostać na naszym parkingu i płyniesz dwa dni "na lekko" tzn. bez bagażu.

Spływ wielodniowy lub jeśli wybierasz się na spływ z bagażem polecamy nasze kajaki w wersji DE LUX z komorą i pełnym olinowaniem na pokładzie. Komorę zamkniesz i o nic się nie martwisz, na pokładzie kajaka przytroczysz lekki bagaż jak mapnik, karimaty, worek kajakowy ze śpiworem etc. 

 

 

 

Jaki sprzęt wybrać pod kątem jego uczestników?

Spływ kajakowy w grupie przyjaciół i znajomych. Zazwyczaj wybierany jest kajak dwuosobowy, bo najczęściej kajakarze umawiają się tak, że płyną parami. Gdy jest nieparzysta liczba zgłoszonych umożliwiamy dobór kajaka jednoosobowego, który jest równie szybki i stabilny co kajak dwuosobowy.

Rodzinny spływ kajakowy wymaga odmiennego podejścia. Jeśli masz dziecko do 6 max do 7 lat to najczęściej chcesz je mieć blisko siebie. Właśnie w takiej sytuacji oferujemy kajak 3 osobowy. Jeśli masz starsze dziecko lub dwoje dzieci nawet do 12 roku życia to wygodnym i ekonomicznym wyborem na wspólne spływy kajakowe będzie rodzinne, niezwykle pakowne i stabilne kanu dla 3 - 4 osób. Nasi klienci, którzy spróbowali pływać rodzinnie w kanu zazwyczaj już nie chcą tego zmieniać.

Innym rozwiązaniem dla 3 osobowej rodziny jest zestaw: kajak jednoosobowy + kajak dwuosobowy. 

Kajak jednoosobowy jest niemal dla każdego. Mamy wielu klientów, znajomych i przyjaciół, którzy uważają, że jak pływać to tylko spływ w kajaku jednoosobowym.

 

 

Co zabrać ze sobą na jednodniowy spływ kajakowy?

 • odzież na przebranie, bo nigdy nie wiadomo kiedy będzie potrzebna. Zabezpiecz ją przed zmoczeniem i pamiętaj, że worek na śmieci nie załatwia sprawy - to słaby przeżytek. 
 • kurtkę na deszcz - każdy ma w szafie
 • czapkę z daszkiem - pomaga w upał i podczas opadów deszczu
 • wodę pitną i jedzenie pod ręką w kajaku
 • kajakowe worki wodoszczelne na rzeczy, dokumenty, telefony...
 • odpowiednie obuwie, w którym nie będziesz się bać wejść do wody. Nie wchodź do wody boso ze względu na muszle, ostre patyki i czasem śmieci pozostawione przez innych w wodzie i na biwakach
 • okulary przeciwsłoneczne
 • zabezpieczony telefon komórkowy

Jak pływać?

 • Zanim wypłyniesz dobrze zabezpiecz przed utopieniem i ułóż rzeczy w kajaku tak, by większy ciężar był z tyłu. Wtedy kajak pływa prosto. Jeśli zaburzysz ten układ nie dziw się, że raz skręcasz w prawo, raz w lewo. 
 • Osoba cięższa i sprawniejsza fizycznie powinna siedzieć z tyłu kajaka
 • Należy odpowiednio dobrać rozmiar kamizelki asekuracyjnej. Posiadamy kamizelki ratunkowe dla dzieci już od 3 roku życia oraz kamizelki asekuracyjne w każdym rozmiarze. Nie traktuj kamizelki jako poduszki pod pupę. Nasze kajaki mają niezwykle wygodne siedziska, a kamizelki mają klamry i paski do regulacji, więc nie poprawią Twojego komfortu siedzenia. 
 • Do kajaka wsiadaj i wysiadaj na wodzie, a nie na brzegu. Wsiadanie na brzegu = zaburzona równowaga co często kończy się wywrotką już na starcie spływu. 
 • Zawsze bacznie obserwuj przeszkody w postaci gałęzi i kamieni w korycie rzeki lub w postaci mostków. To w tych miejscach najczęściej dochodzi do wywrotki. 
 • Zawsze siedź spokojnie, prosto w kajaku i nie wykonuj gwałtownych ruchów na bok. 
 • Przepływając pod przeszkodami (zwalone drzewa, mostki) nie należy przechylać się na boki. Najlepiej położyć się wówczas w kajaku lub pochylić do przodu a w kanu należy usiąść na jego dnie. 
 • Zabronione jest pływanie kajakiem pod wpływem alkoholu lub innych środków odurzających

Dane do przelewu za spływy grupowe

 

Wskazaną kwotę należy wpłacić na konto w mBanku: 

 

86 1140 2004 0000 3302 5230 1294

W tytule przelewu wpisz imię i nazwisko uczestnika oraz wybrany dzień tygodnia.

You have Successfully Subscribed!

Dane do przelewu

 

Wskazaną kwotę należy wpłacić na konto w mBanku: 

 

86 1140 2004 0000 3302 5230 1294

W tytule przelewu wpisz imię i nazwisko uczestnika.

You have Successfully Subscribed!

Rezerwuj spływ